DarkChat - Reviewing the Edinburgh Fringe since 2008

DarkChatLogo-full DarkChatLogo-full

2012 DarkChat Awards

 

The wait is over and the winners of the 6th annual DarkChat Awards can finally be revealed.  There were nominations in 15 Categories, plus the awarding of the Lifetime Achievement Award revealed on the night.

 

So, without further ado let's release the tension and take a look at the winners and the other nominees.

 

 

 

Best Show

Winner - Bane 1,2,3

 

Nominees

Pappy’s: Last Show Ever!        Dracula – Sex, Sucking & Stardom          A Dirty Martini

Swamp Juice                                  Thom Tuck Flips Out                  Ali McGregor’s Alchemy

 

 

Best Comedy

Winner - Pappy’s Last Show!

 

Nominees

Dead Cat Bounce                                   Marcel Lucont: Gallic Symbol

Dracula – Sex, Sucking & Stardom                 Mark Watson’s Edinborolympics                   Dan Mitchell – Free Egg

Helen Keen – Robot Woman Of Tomorrow         Sad Faces Remember It Differently          John Robertson – The Dark Room

A Dirty Martini                   Chris Corcoran & Elis James – The Committee Meeting               Bane 3

Adam Hills – Mess Around                                 Thom Tuck Flips Out                   The Beta Males – The Space Race  

 

 

Best Music

Winner - Swamp Juice

 

Nominees

Bugsy Malone                 Dead Cat Bounce      The Trench

Bane 3               Ali McGregor – Alchemy             The Blind

Swamp Juice        The Life and Sort Of Death of Eric Argyll  Suessical

 

 

Special Award

Winner - The Noise Next Door – The Beta Males Midnight Movie

 

Nominees

Elis James – The Committee Meeting       Martin Mor- MacAulay & Co       Marcus Brigstocke – MacAulay & Co

Alexander Wolfe – The Trench                Australian Voices - Moon                            Ben Roe -Bane 3

Overo Productions – The Miller’s Tale                             David O’Docherty – Mark Watson’s Edinborolympics

 

 

Best Entertainment/Dance/Musical

Winner - Swamp Juice

 

Nominees

 Bugsy Malone                 Moon                 The Blind

Hi-Kick              NVA’s Speed Of Light              Seussical

 

 

Best Play

Winner  - Allotment

 

Nominees

Poe’s Last Night                Carnival of Crows                       The Trench

A Dirty Martini                         The Life And Sort Of Death Of Eric Argyll                 The Miller’s Tale

 

 

Best Actor in a Play

Winner -   Oliver Lansley – The Trench

 

Nominees

David Crawford – Poe’s Last Night             Davey Kelleher- Tales From Edgar Allan Poe          Jethro Compton - The Boy James

Dominic Allen - The Boy James                  Dave McEntegart – The Life & Sort Of Death of Eric Argyll

 

 

Best Actress in a Play

Winner - Molly Beth White - Carnival of Crows

 

Nominees

Nicola Jo Cully – Allotment                   Gowan Calder – Allotment

Serena Manteghi - The Boy James

 

 

Best Song

Winner - Border Control – Dead Cat Bounce

 

Nominees

All The Thinks You Can Think - Seussical         The Best Of You – Ali McGregor

It Was A Wonderful Party - Frisky & Mannish                      In Broad Daylight – The Trench

 

 

Best Free Show

Winner - Mark Cooper-Jones – Geography Teacher

 

Nominees

Poe’s Last Night            John Robertson – The Dark Room             Carnival Of Crows

MacAulay and Friends         10 Films With My Dad

 

 

Best Venue

Winner - Pleasance Courtyard            

 

Nominees

Arthur’s Seat         The Voodoo Rooms

         The Caves                     Inverleith Allotment               George Square

 

 

Best Children's Show

Winner - Dr Brown,Brown,Brown,Brown, Brown and His Singing Tiger

 

Nominees

Seussical -The Musical                                          The Ugly Duckling

 The Enormous Turnip

 

 

Best Comedy Performance

Winner - Thom Tuck – Thom Tuck Flips Out

 

Nominees

John Robertson – The Dark Room              The Cast Of Dracula – Sex, Sucking & Stardom

Helen Keen – Robot Woman Of Tomorrow         Marcel Lucont – Gallic Symbol                Joe Bone – Bane 1,2,3

Jeff Achtem – Swamp Juice                 Jack Bernhardt – Sad Faces – See It Differently      Adam Hills – Mess Around                      

   Mark Cooper-Jones – Geography Teacher           Naz Osmanoglu – Wit-Tank

Philip Burgers - Dr Brown,Brown,Brown,Brown, Brown and His Singing Tiger     

 

     

Best Moment

Winner - Swamp Juice – 3D

 

Nominees

Alexis Dubus – “All Loved Up”         Pappy’s Last Show – Wife Sequence     Beta Males Midnight Movie – Spiders

Chris Corcoran & Elis James – The Committee Meeting – Soul Miming       Dracula – Sex, Sucking & Stardom – Anne In Tango

Carnival Of Crows – Dance            Helen Keen – Robot Woman Of Tomorrow –Sexy Robot           Allotment – Scone & Tea

Bane 1,2,3 – Ending        Mark Watson’s Edinborolympics – Sifting Vegetables In Beer      The Blind – Dancing

                     Thom Tuck Flips Out – Contortion         A Dirty Martini - Phil Wearing Ladies Undergarments       Moon – Fire Extinguisher Duty

NVA’s Speed Of Light – Runners Coming Down Arthur’s Seat          Legs’ Post Mick Foley rant

Pappy’s Flatshare – Discussing Rachel’s Feet                    Mark Cooper-Jones – What Is the Capital of Lithuania?    

 

 

 

Lifetime Acheivement Award

Winner - Mark Watson